BHP

1.SZKOLENIE OKRESOWE BHP DLA PRACODAWCÓW I INNYCH OSÓB NA STANOWISKACH KIEROWNICZYCH

2.SZKOLENIE OKRESOWE BHP DLA PRACODAWCÓW I INNYCH OSÓB NA STANOWISKACH KIEROWNICZYCH ORAZ SZKOLENIE W ZAKRESIE METOD PRZEPROWADZANIA INSTRUKTAŻU STANOWISKOWEGO

3.SZKOLENIE OKRESOWE BHP DLA PRACOWNIKÓW NA STANOWISKACH ADMINISTRACYJNO-BIUROWYCH

4. SZKOLENIE OKRESOWE BHP DLA PRACOWNIKÓW NA STANOWISKACH INŻYNIERYJNO-TECHNICZNYCH

5. SZKOLENIE OKRESOWE BHP DLA PRACOWNIKÓW SŁUŻB MEDYCZNYCH

6. SZKOLENIE OKRESOWE BHP DLA PRACOWNIKÓW SŁUŻBY BHP ORAZ OSÓB WYKONUJĄCYCH ZADANIA TEJ SŁUŻBY

7. SZKOLENIE W ZAKRESIE METOD PRZEPROWADZANIA INSTRUKTAŻU STANOWISKOWEGO ORAZ SZKOLENIE WSTĘPNE OGÓLNE BHP DLA NOWO PRZYJĘTYCH PRACOWNIKÓW

Organizacja szkoleń: w formie kursów, seminariów, samokształcenia kierowanego z wykorzystaniem środków audiowizualnych
Miejsce szkoleń:Więcej informacji na temat miejsc, w których odbywają się szkolenia uzyskają Państwo w zakładce Kalendarz
Szkolenie kończy się egzaminem sprawdzającym i wydaniem karty szkolenia wstępnego (instruktaż ogólny) lub stosownego zaświadczenia.

1.     Szkolenia bhp - podstawy ich przeprowadzania

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (z późn. zm.) Dz. U. 1998 r. Nr 21, poz. 94 Kodeks Pracy (tekst jednolity) Dział X

Art. 2373. § 1.
Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 2.
Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

§ 21.
Pracodawca jest obowiązany odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków. Szkolenie to powinno być okresowo powtarzane.

§ 3.
Szkolenia, o których mowa w § 2, odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, zwanego dalej "szkoleniem" zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Załącznik do w/w rozporządzenia przedstawia ramowe programy szkoleń z podziałem na grupy zawodowe, cele szkolenia oraz sposób jego organizacji. Z punktu 3 wynika, w jakiej formie może być przeprowadzone szkolenie okresowe bhp. Dla stanowisk pracy: pracodawca wykonujący zadania służby bhp i inne osoby kierujące, pracownicy inżynieryjno-techniczni, pracownicy służby bhp i osoby wykonujące zadania tej służby oraz pracownicy administracyjno-biurowi. Szkolenie może być organizowane w formie seminarium lub kursu bądź też samokształcenia kierowanego.

Zgodnie z § 4.2 w/w rozporządzenia szkolenia osób będących pracodawcami prowadzą jednostki organizacyjne do prowadzenia działalności w dziedzinie bhp.

2.     Zaświadczenia - jak je wystawiamy 

Szkolenia w zakresie bhp organizujemy na zasadach określonych w przepisach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz w oparciu o przyznaną akredytację przez kuratora oświaty stanowiącą potwierdzenie spełnienia wymogów określonych w § 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860, ze zm.).

 

WYJAŚNIENIE
1. Szkolenia bhp - podstawy ich przeprowadzania 
Ustawa z z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 - z późn. zm.) Dział X
Zgodnie z art. 2091 znowelizowanej Ustawy Kodeks Pracy (Dz. U. Nr 223, poz. 1460 z 2008 r.) pracodawca jest zobowiązany do przeszkolenia oraz wyznaczenia pracowników odpowiedzialnych za wykonywanie działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej. 

Kodeks Pracy 
Art. 2071. § 1.
Pracodawca jest obowiązany przekazywać pracownikom informacje o:

Zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników,

Działaniach ochronnych i zapobiegawczych podjętych w celu wyeliminowania lub ograniczenia zagrożeń, o których mowa w pkt 1,

Pracownikach wyznaczonych do:
a) udzielania pierwszej pomocy,
b) wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.
Art. 2091. § 1.
Pracodawca jest zobowiązany:

Zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożaru i ewakuacji pracowników,
Wyznaczyć pracowników do:
a) udzielania pierwszej pomocy,
b) wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników,
Zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej.
§ 2.
Działania, o których mowa w § 1, powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń. 
§ 3
Liczba pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń. 
Art. 2373. § 1.
Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji 
lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. 
§ 2. (234)

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. 

Zamów szkolenie : 032/ 271-24-39, fax:032/ 271-24-39, e-mail:primus@primusslask.pl